Converter: DC/DC; DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DDC1524S15
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: DDC1524S15
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; DIN
| Output current | 1A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 300kHz |