Converter: DC/DC; DIN
Multiples:
64.0
Minimum quantity:
64.0
Product code:
DDC4024S12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: DDC4024S12
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; DIN
| Output current | 3.4A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 10...32V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 84% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 65kHz |