Station: soldering/desoldering; 150W; 90÷450°C; 230VAC; ESD; Ch: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DDSE-2QE
Manufacturer: JBC TOOLS
Manufacturer code: DDSE-2QE
Product downloads
Specification for Station: soldering/desoldering; 150W; 90÷450°C; 230VAC; ESD; Ch: 2
| Power | 150W |
| Number of channels | 2 |
| Interface | USB A |
| Version | ESD |
| Kind of display used | LCD |
| Temperature control | digital, with push-buttons |
| Applications of soldering equipment | SMD desoldering, SMD soldering, THT desoldering, THT soldering |
| Soldering equipment features | after putting the tool on the bench support, the tool passes to the sleep/hibernation state, can operate in lead-free technology, can operate in lead technology, possibility of connecting to an optional footswitch, displays tip's actual or set temperature, earthing socket, memory for 25 temperature profiles, possibility of work with two tools simultaneously, possibility to change stand-by temperature, possibility to change time needed to start sleep mode, possibility to change time needed to start stand-by or hibernation, selection between °C and °F, temperature data storage, tip replacement in hot state |
| Kind of heating element | in the tip |
| Station supply voltage | 230V AC |
| Desoldering iron power | 150W |
| Station functions | hibernation mode, parameters interlock, password lockout function, stand-by, statistics of the device operations, temperature calibration |