Relay: electromagnetic; SPST-NO + SPST-NC; 8A; 8A/250VAC; DE; THT
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
DE1A1BL24D
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: DE1A1BL24D
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO + SPST-NC; 8A; 8A/250VAC; DE; THT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 25x12.5x12.5mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO + SPST-NC |
| DC contacts rating @R | 8A / 30V DC |
| Contact resistance | 30Ω |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | automotive, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 10ms |