Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DE5L60-7101
Manufacturer: SHINDENGEN
Manufacturer code: DE5L60-7101
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 60A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |