Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DE5S4M-7101
Manufacturer: SHINDENGEN
Manufacturer code: DE5S4M-7101
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 3.5mA |