Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DE5SC6M-7101
Manufacturer: SHINDENGEN
Manufacturer code: DE5SC6M-7101
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 580mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |