Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 8x2; 58x32x13mm; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 08202 SYH-LY (/V)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 08202 SYH-LY (/V)
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 8x2; 58x32x13mm; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Number of pins | 8 |
| Dimensions | 58x32x13mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 8x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 15x35mm |
| Kind of controller | ST7066U |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 3.8mm |
| Character width | 2.45mm |
| Supported character set | English, Japanese |