Display: TFT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 1024600M3 VMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 1024600M3 VMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | RGB |
| Number of pins | 40 |
| Dimensions | 164.8x99.8x3.5mm |
| Type of pin configuration | 1x40 |
| Display resolution | 1024x600 |
| Screen size | 7" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 800:1 |
| Window dimensions (H x W) | 154.21x85.92mm |
| Kind of controller | EK73215 + EK79001H |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |