Display: LCD; graphical; 128x64; STN Positive; 93x70x13mm; 2.9"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064A SYH-LY
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064A SYH-LY
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; STN Positive; 93x70x13mm; 2.9"
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 93x70x13mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 2.9" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 71.7x39mm |
| Kind of controller | SBN6400G + SBN0064G |
| Type of display | LCD |