Display: LCD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064C1 FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064C1 FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD
| Supply voltage | 3...3.3V DC |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 18 |
| Dimensions | 38x26.42x8.8mm |
| Type of pin configuration | 1x18 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 1.2" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 5:1 |
| Window dimensions (H x W) | 29.58x16.22mm |
| Kind of controller | ST7565P |
| Type of display | LCD |
| Ribbon cable pitch | 500µm |