Display: LCD; graphical; 128x64; STN Negative; 77.4x52.4x10.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064E1 SBH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064E1 SBH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; STN Negative; 77.4x52.4x10.5mm
| Supply voltage | 2.8...3.3V DC |
| Contacts pitch | 1.27mm |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 28 |
| Type of pin configuration | 1x28 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 3" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Kind of controller | ST7565R |
| Type of display | LCD |