Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 68.8x49.2x5.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064F1 FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064F1 FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 68.8x49.2x5.1mm
| Supply voltage | 2.6...3.3V DC |
| Contacts pitch | 1.27mm |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 28 |
| Dimensions | 68.8x49.2x5.1mm |
| Type of pin configuration | 1x28 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 2.4" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 60.6x33.1mm |
| Type of display | LCD |