Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 45.24x29.14x6mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064G1 FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064G1 FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 45.24x29.14x6mm
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | parallel, serial |
| Number of pins | 32 |
| Dimensions | 45.24x29.14x6mm |
| Type of pin configuration | 1x32 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 1.5" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Type of display | LCD |