Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 55.2x39.8x5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064I FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064I FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 55.2x39.8x5mm
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 36 |
| Dimensions | 55.2x39.8x5mm |
| Type of pin configuration | 1x36 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 1.9" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 45.2x27mm |
| Kind of controller | ST7565P |
| Type of display | LCD |
| Ribbon cable pitch | 500µm |