Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 80x54x6.5mm; 2.9"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064J FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064J FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 80x54x6.5mm; 2.9"
| Supply voltage | 2.7...3.3V DC |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 34 |
| Dimensions | 80x54x6.5mm |
| Type of pin configuration | 1x34 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 2.9" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 70.7x38.8mm |
| Kind of controller | ST7565P |
| Type of display | LCD |
| Ribbon cable pitch | 500µm |