Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 37x30.3x7.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128064P FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128064P FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x64; FSTN Positive; 37x30.3x7.1mm
| Supply voltage | 2.4...3.3V DC |
| Contacts pitch | 0.5mm |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 37x30.3x7.1mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Display resolution | 128x64 |
| Screen size | 1.3" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 31.4x20.3mm |
| Kind of controller | ST7565G |
| Type of display | LCD |