Display: TFT; 1.4"; 128x128; Illumin: LED; Dim: 30.7x36x2.7mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128128A1 TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128128A1 TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 1.4"; 128x128; Illumin: LED; Dim: 30.7x36x2.7mm
| Supply voltage | 2.5...4.8V DC |
| Interface | SPI, 8bit MCU |
| Number of pins | 22 |
| Dimensions | 30.7x36x2.7mm |
| Type of pin configuration | 1x22 |
| Display resolution | 128x128 |
| Screen size | 1.4" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 350:1 |
| Window dimensions (H x W) | 25.49x26.49mm |
| Kind of controller | ST7735S |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |