Display: LCD; graphical; 128x128; FSTN Positive; 92x106x11.1mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128128B2 FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128128B2 FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 128x128; FSTN Positive; 92x106x11.1mm
| Supply voltage | 4.7...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 40 |
| Dimensions | 92x106x11.1mm |
| Type of pin configuration | 2x20 |
| Display resolution | 128x128 |
| Screen size | 3.9" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 73x73mm |
| Kind of controller | UCi6963 + Driver |
| Type of display | LCD |