Display: TFT; 1.8"; 128x160; Illumin: LED; Dim: 34.7x46.75x2.25mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 128160C TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 128160C TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 1.8"; 128x160; Illumin: LED; Dim: 34.7x46.75x2.25mm
| Supply voltage | 1.65...3.3V DC |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 34.7x46.75x2.25mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Display resolution | 128x160 |
| Screen size | 1.8" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 28.03x35.04mm |
| Kind of controller | ILI9163V |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |