Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 16x2; 65x27.7x2.75mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 16204 FGH
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 16204 FGH
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 16x2; 65x27.7x2.75mm
| Supply voltage | 4.7...5.3V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 15 |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | FSTN Positive |
| Window dimensions (H x W) | 61x15.7mm |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.15mm |
| Character width | 2.95mm |
| Supported character set | English, Europe |