Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; 84x44x12.4mm; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 16217 SYH-PY
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 16217 SYH-PY
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; 84x44x12.4mm; LED
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 84x44x12.4mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 15.8x61mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 2.95mm |
| Supported character set | English, Japanese |