Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; 18.5x47x5.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 16221 SYH (FFCF/TR)/V
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 16221 SYH (FFCF/TR)/V
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; 18.5x47x5.2mm
| Supply voltage | 4.7...5.3V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Number of pins | 14 |
| Dimensions | 18.5x47x5.2mm |
| Type of pin configuration | 1x14 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Window dimensions (H x W) | 12x43mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Ribbon cable pitch | 1mm |
| Digit height | 3.8mm |
| Character width | 1.95mm |