Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 20x2; 116x37x12mm; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 20231 FGH-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 20231 FGH-PW
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; FSTN Positive; 20x2; 116x37x12mm; LED
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 116x37x12mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 18.6x83mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 3.2mm |
| Supported character set | English, Japanese |