Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 20x2; 146x43x14mm; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 20232 SYH-LY
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 20232 SYH-LY
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 20x2; 146x43x14mm; LED
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 146x43x14mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 23x123.2mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 8.3mm |
| Character width | 4.9mm |
| Supported character set | English, Japanese |