Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 20x2; 180x40x13.9mm; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 20233 SYH-LY
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 20233 SYH-LY
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 20x2; 180x40x13.9mm; LED
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 180x40x13.9mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backlight colour | yellow |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 23x149mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 9.66mm |
| Character width | 6mm |
| Supported character set | English, Japanese |