Display: LCD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240064C1 SBH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240064C1 SBH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: LCD
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 22 |
| Dimensions | 180x65x12.5mm |
| Type of pin configuration | 2x11 |
| Display resolution | 240x64 |
| Screen size | 5.2" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 2.7:1 |
| Window dimensions (H x W) | 127.16x33.88mm |
| Kind of controller | UCi6963 + Driver |
| Type of display | LCD |