Display: LCD; graphical; 240x160; STN Negative; 105.5x67.2x4.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240160B SBH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240160B SBH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 240x160; STN Negative; 105.5x67.2x4.2mm
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 35 |
| Dimensions | 105.5x67.2x4.2mm |
| Type of pin configuration | 1x35 |
| Display resolution | 240x160 |
| Screen size | 3.9" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 99x57.5mm |
| Kind of controller | UC1698 |
| Type of display | LCD |
| Ribbon cable pitch | 500µm |