Display: TFT; 2.2"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 40.3x58.1x2.85mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240320A3 TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240320A3 TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 2.2"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 40.3x58.1x2.85mm
| Supply voltage | 2.3...3.3V DC |
| Interface | 16bit MCU |
| Number of pins | 30 |
| Dimensions | 40.3x58.1x2.85mm |
| Type of pin configuration | 1x30 |
| Display resolution | 240x320 |
| Screen size | 2.2" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 350:1 |
| Window dimensions (H x W) | 36.84x51.92mm |
| Kind of controller | HX8347-I |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |