Display: TFT; 2"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 35.4x48.4x2.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240320G1 VMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240320G1 VMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 2"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 35.4x48.4x2.2mm
| Supply voltage | 2.4...3.3V DC |
| Interface | RGB, SPI |
| Number of pins | 36 |
| Type of pin configuration | 1x36 |
| Display resolution | 240x320 |
| Screen size | 2" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 800:1 |
| Window dimensions (H x W) | 30.6x40.8mm |
| Kind of controller | ST7789V |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |