Display: TFT; 2.8"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 69.7x50.5x2.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240320H1 VTX-PW
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240320H1 VTX-PW
Product downloads
Specification for Display: TFT; 2.8"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 69.7x50.5x2.5mm
| Supply voltage | 2.4...3.6V DC |
| Interface | 8bit MCU, 9bit MCU, 16bit MCU, 18bit MCU, 18bit RGB, SPI |
| Number of pins | 45 |
| Type of pin configuration | 1x45 |
| Display resolution | 240x320 |
| Screen size | 2.8" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 43.2x57.6mm |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 0.3mm |