Display: TFT; 2.8"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 56x75.2x4.45mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 240320K TMH-PW-N (C1-TOUCH)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 240320K TMH-PW-N (C1-TOUCH)
Product downloads
Specification for Display: TFT; 2.8"; 240x320; Illumin: LED; Dim: 56x75.2x4.45mm
| Supply voltage | 1.65...3.3V DC |
| Interface | 8bit MPU |
| Number of pins | 51 |
| Type of pin configuration | 1x6, 1x45 |
| Display resolution | 240x320 |
| Display features | anti-glare glass |
| Screen size | 2.8" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 43.2x57.6mm |
| Kind of controller | ILI9341V |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |