Display: LCD; graphical; 320x240; STN Negative; 156.5x109x12.6mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 320240I SBH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 320240I SBH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: LCD; graphical; 320x240; STN Negative; 156.5x109x12.6mm
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 156.5x109x12.6mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Display resolution | 320x240 |
| Screen size | 5.7" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 122x92mm |
| Kind of controller | S1D13700 + Driver |
| Type of display | LCD |