Display: TFT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 320240T VMX-PW-N (C-TOUCH)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 320240T VMX-PW-N (C-TOUCH)
Product downloads
Specification for Display: TFT
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | 24bit RGB, I2C, SPI |
| Number of pins | 54 |
| Dimensions | 76.9x63.9x4.65mm |
| Type of pin configuration | 1x54 |
| Display resolution | 320x240 |
| Display features | anti-glare glass |
| Screen size | 3.5" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 800:1 |
| Window dimensions (H x W) | 70.08x52.56mm |
| Kind of controller | ST7272A |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |