Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 40x2; 182x33.5x14.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 40271 SBH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 40271 SBH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 40x2; 182x33.5x14.5mm
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 182x33.5x14.5mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 40x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 155.1x16mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.69mm |
| Character width | 3.28mm |
| Supported character set | English, Japanese |