Display: TFT; 4.3"; 480x272; Illumin: LED; Dim: 105.5x67.2x5.05mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 480272F1 TMH-PW-N (A-TOUCH)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 480272F1 TMH-PW-N (A-TOUCH)
Product downloads
Specification for Display: TFT; 4.3"; 480x272; Illumin: LED; Dim: 105.5x67.2x5.05mm
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | 18bit RGB, 24bit RGB |
| Number of pins | 40 |
| Dimensions | 105.5x67.2x5.05mm |
| Type of pin configuration | 1x40 |
| Display resolution | 480x272 |
| Screen size | 4.3" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 350:1 |
| Window dimensions (H x W) | 95.04x53.856mm |
| Kind of controller | OTA5180A |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |