Display: TFT; 6.2"; 640x320; Illumin: LED; Dim: 170.32x88.3x5.3mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 640320A MMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 640320A MMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 6.2"; 640x320; Illumin: LED; Dim: 170.32x88.3x5.3mm
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Number of pins | 22 |
| Dimensions | 170.32x88.3x5.3mm |
| Type of pin configuration | 1x22 |
| Display resolution | 640x320 |
| Screen size | 6.2" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 800:1 |
| Window dimensions (H x W) | 140x70mm |
| Kind of controller | ST7511U |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |