Display: TFT; 5.7"; 640x480; Illumin: LED; Dim: 160x109x9mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 640480A TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 640480A TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 5.7"; 640x480; Illumin: LED; Dim: 160x109x9mm
| Supply voltage | 3.1...3.5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 20 |
| Dimensions | 160x109x9mm |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Display resolution | 640x480 |
| Screen size | 5.7" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 112.9x84.67mm |
| Kind of controller | FPGA + Timing Controller |
| Type of display | TFT |