Display: TFT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 800480I1 TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 800480I1 TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | 18bit RGB, 24bit RGB |
| Number of pins | 50 |
| Dimensions | 165x100.05x3.3mm |
| Type of pin configuration | 1x50 |
| Display resolution | 800x480 |
| Display features | anti-glare glass |
| Screen size | 7" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 154.08x85.92mm |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |