Display: TFT; 5"; 800x480; Illumin: LED; Dim: 120.7x75.8x6.4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 800480R TMH-PW-N
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 800480R TMH-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT; 5"; 800x480; Illumin: LED; Dim: 120.7x75.8x6.4mm
| Supply voltage | 3...3.3V DC |
| Interface | 16bit MCU, 8bit MCU |
| Dimensions | 120.7x75.8x6.4mm |
| Display resolution | 800x480 |
| Screen size | 5" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 108x64.8mm |
| Kind of controller | SSD1963 |
| Type of display | TFT |