Display: TFT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEM 800480S1 TMH-PW-N (A-TOUCH)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 800480S1 TMH-PW-N (A-TOUCH)
Product downloads
Specification for Display: TFT
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Interface | 18bit RGB, 24bit RGB |
| Number of pins | 40 |
| Dimensions | 118.5x77.55x4.55mm |
| Type of pin configuration | 1x40 |
| Display resolution | 800x480 |
| Screen size | 5" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 108x64.8mm |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |