Display: TFT
Multiples:
54.0
Minimum quantity:
54.0
Product code:
DEM800480Q4VMX-PWN
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEM 800480Q4 VMX-PW-N
Product downloads
Specification for Display: TFT
| Supply voltage | 3.1...3.5V DC |
| Interface | 18bit RGB, 24bit RGB |
| Number of pins | 40 |
| Dimensions | 120.7x75.8x2.8mm |
| Type of pin configuration | 1x40 |
| Display resolution | 800x480 |
| Screen size | 5" |
| Kind of display | graphical |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contrast | 1000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 108x64.8mm |
| Kind of controller | ST7262 |
| Type of display | TFT |
| Ribbon cable pitch | 500µm |