Display: OLED; graphical; 2.6"; 100x16; Dim: 116x37x9.8mm; white
Multiples:
48.0
Minimum quantity:
48.0
Product code:
DEP 100016C-W
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 100016C-W
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 2.6"; 100x16; Dim: 116x37x9.8mm; white
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | white |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 116x37x9.8mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Display resolution | 100x16 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 2.6" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 64.95x11.15mm |
| Type of display | OLED |