Display: OLED; graphical; 2.4"; 100x32; Dim: 98x60x10mm; yellow
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 100032A-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 100032A-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 2.4"; 100x32; Dim: 98x60x10mm; yellow
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 98x60x10mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Display resolution | 100x32 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 2.4" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 58.95x19.15mm |
| Type of display | OLED |