Display: OLED; graphical; 1.6"; 128x64; Dim: 41.9x28x1.6mm; yellow
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 128064J-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 128064J-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 1.6"; 128x64; Dim: 41.9x28x1.6mm; yellow
| Supply voltage | 2.4...3.5V DC |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU, SPI |
| Number of pins | 24 |
| Dimensions | 41.9x28x1.6mm |
| Type of pin configuration | 1x24 |
| Display resolution | 128x64 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 1.6" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 38.4x20.2mm |
| Kind of controller | SSD1325 |
| Type of display | OLED |
| Ribbon cable pitch | 500µm |