Display: OLED; graphical; 2.7"; 128x64; Dim: 73x41.86x2.05mm; white
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 128064K1-W
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 128064K1-W
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 2.7"; 128x64; Dim: 73x41.86x2.05mm; white
| Supply voltage | 2.8...3.3V DC |
| Colour | white |
| Interface | 8bit MCU, I2C, SPI |
| Number of pins | 30 |
| Dimensions | 73x41.86x2.05mm |
| Type of pin configuration | 1x30 |
| Display resolution | 128x64 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 2.7" |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | COG |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 61.41x30.69mm |
| Kind of controller | SSD1309 |
| Type of display | OLED |
| Ribbon cable pitch | 500µm |