Display: OLED; graphical; 2.42"; 128x64; Dim: 66.8x41.3x3.71mm
Multiples:
90.0
Minimum quantity:
90.0
Product code:
DEP 128064S-Y (C-TOUCH)
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 128064S-Y (C-TOUCH)
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 2.42"; 128x64; Dim: 66.8x41.3x3.71mm
| Supply voltage | 2.8...3.3V DC |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit 68xx 80xx, I2C, SPI |
| Number of pins | 31 |
| Dimensions | 66.8x41.3x3.71mm |
| Type of pin configuration | 1x31 |
| Display resolution | 128x64 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 2.42" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 2000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 55.01x27.49mm |
| Kind of controller | SSD1309 |
| Type of display | OLED |
| Ribbon cable pitch | 500µm |