Display: OLED; graphical; 1.5"; 128x128; Dim: 33.5x71.5x1.6mm; RGB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 128128C3-RGB
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 128128C3-RGB
Product downloads
Specification for Display: OLED; graphical; 1.5"; 128x128; Dim: 33.5x71.5x1.6mm; RGB
| Supply voltage | 2.4...3.5V DC |
| Colour | RGB |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 33.5x71.5x1.6mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Display resolution | 128x128 |
| Display features | passive panel |
| Screen size | 1.5" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 100:1 |
| Window dimensions (H x W) | 28x28mm |
| Kind of controller | SSD1351 |
| Type of display | OLED |
| Ribbon cable pitch | 1mm |