Display: OLED; alphanumeric; 16x1; Dim: 80x36x6.4mm; white; PIN: 16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DEP 16103-W
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 16103-W
Product downloads
Specification for Display: OLED; alphanumeric; 16x1; Dim: 80x36x6.4mm; white; PIN: 16
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | white |
| Interface | SPI |
| Number of pins | 16 |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x1 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Window dimensions (H x W) | 66x16mm |
| Type of display | OLED |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 2.95mm |