Display: OLED; alphanumeric; 16x2; Window dimensions: 99x24mm
Multiples:
32.0
Minimum quantity:
32.0
Product code:
DEP 16203-Y
Manufacturer: DISPLAY ELEKTRONIK
Manufacturer code: DEP 16203-Y
Product downloads
Specification for Display: OLED; alphanumeric; 16x2; Window dimensions: 99x24mm
| Supply voltage | 4.8...5.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Colour | yellow |
| Interface | 8bit MCU |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 122x44x10mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Window dimensions (H x W) | 99x24mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | OLED |
| Digit height | 8.9mm |
| Character width | 4.74mm |